sağtık

GÖBEK ADIM

Tehlike benim göbek adım,diye bir tabir var. Sıklıkla da espri amaçlı kullanırız.

Geçen gün düşündüm,ülen benim göbek adım ne olabilir diye…

Sevgi pıtırcığı? Şefkat? Dikkat? Espri? Yok,ı-ıh!

Hiç birisini beğenmedim. Hiç biri uymadı,üzerime ya dar ya geniş geldi. Nefret ediyorum,dedim bir şeyi düşünüp düşünüp kararsız kalmaktan.

Sonra,çınn diye bir ampul parladı kafamda.

Nefret ülen,nefret! Evet nefret benim göbek adım.

Öyle çok nefret ettiğim şey var ki hayatta,sabah uyanıp desduuur diye meditasyona başlasam,günde on iki saatimi olumlama ve kuantum tekniği ile düşünce gücüne ayırsam da faydasız,hiçbir kuvvet beni nefret ettiğim şeylerden yepyeni ve sevgi dolu bir ben yapmaya yetmez.

Öyle basit şeylerden nefret ediyorum ki hem de,gün içinde nefretle ıyyyy dediğim şeylerin listesini çıkarmaya kalksam,hepiniz benden nefret edersiniz,hatta kendimden nefret edebilirim,o derece yani?(Kaç derece?)

Gazete okuyorum,diyelim,gazetenin mürekkebinin ellerimi boyamasından,sayfaların tümünü dolduran konut ilanlarından,yeni bir şehir,yeni bir bilmem ne anlayışıyla pazarlanan süper lüks yaşam biçimlerinden nefret ediyorum.

Türkçeyi yanlış kullanan ve 5n ve 1K kuralına uymayan muhabirlerin yazdığı haberleri okumaktan,tipine bakmaksızın her kurbanın resminin altına güzel diye yazılmasından nefret ediyorum.

ALIŞVERİŞ CEHENNEMİ

Ayakta sabit durmaktan,otobüs,minibüs beklemekten,birisi kıyafet alışverişi yaparken kabin önünde onu beklemekten ve onun giyip çıkardığı her şeye güzelmiş al bunu işte dediğim halde ikna edememekten ve orda dikilmek zorunda kalmaktan nefret ediyorum

.Ağrıyan belime,sırtıma,bacaklarıma olan nefretim de başka bir yazı konusu.

Outlet adı altındaki mağazaların kazık fiyata sezon açmalarından nefret ediyorum.

Aradığım,beğendiğim şeyin bedenini bulamamaktan nefret ediyorum.Neden birileri sürekli benden hızlı davranıp,o otuz sekiz beden şeyi benden önce almış oluyor hep?Neden birileri o ayakkabının otuz sekiz numarasını benden önce gelip kapmış oluyor?

Neden o kazağın M bedeni benden daha hızlı davranmış biri tarafından satın alınmış oluyor?

Kabinde bir şey giyip denemekten nefret ediyorum.Kabin dışında bunu yapmak ise teknik olarak mümkün olamayacağından,giysi denemenin her çeşidinden nefret ediyorum.Bu nedenle,gardrobum,denenmeden alınmış ve ya dar ya büyük gelen şeylerle dolu ve onların topundan nefret ediyorum.

Gidip değiştirmek zorunda kalmaktan da ayrıca nefret ediyorum.

Mutfak veya banyo duvarlarındaki kalebodurlara,gözüme ilişen bir lekeyi çıkarmak için temizlik bezini değdirdiğim anda oluşan renk farkından dolayı,tüm duvar karolarını silmek zorunda kalmamdan nefret ediyorum.

Ne güzel halbuki kirli kirli duruyorlardı öyle,hepsi aynı derecede kirlendiğinden,kimse anlamıyordu aradaki farkı.

Ben bu yazıyı yazarken fincanda kendi kendine soğuyan kahvemden nefret ediyorum.

Doktora gittiğim zaman,daha iki şikayet anlatmadan tıkır tıkır tahlil ve tetkik raporları yazıp şunları yaptırın diyen doktorlardan nefret ediyorum.Tahlil sonuçlarıma bakıp,her şey yolunda,bir de muayene edelim deyip,basit bir ilaçla beni göndermelerinden de…Ulan börtlek gözlü ağaç karıncası,baştan yapsana muayeneyi,ıstakoz! Ne diye beni süründürdün elimde idrar kabıyla,kolumda iğne morluğuyla hastane koridorlarında boşu boşuna?

Hastane koridorlarını çocuk bahçesine veya kreşe çeviren sürüyle veletten nefret ediyorum.

Anaları nerde bunların?

Kimse o çocukların anası babası kimdir bilemez,onlar sanki hastanede doğup ortaya atılmışlardır,ha.

Deriiin nefes alın,diye sırtımı dinleyen doktorun,nefesini bırak demeden,tekrar nefes alın demesinden nefret ediyorum.Eşek arısı,içimdeki karbondioksidi nereye boşaltayım tekrar nefes al diyorsun?

Düzleştiriciyle düzleşen saçlarımın,gece yatıp kalkınca,yastık üzerinde kendi doğal dalgalarına kavuşup,inadım inat kçım iki kanat diye benimle dalga geçmesinden nefret ediyorum.

Sırtımda bir yerimin elimin ulaşamadığı o noktada inatla kaşınmasından nefret ediyorum.Neden kaşınan yerlerimiz asla elimizin ulaşabileceği yerleri seçmezler?

Ayrıca,elimin ulaşabileceği yerlerin kaşınma zamanı da nedense ya sokakta,ya insan içindeyken tutar,hay bin kunduz!

Hafta sonu gazete eklerinden nefret ediyorum.O kadar ekstrem,o kadar makro haberler ve röportajlar yer alır ki,sanki kaç kişi jet pilotunun özel hayatını ya da ebesinin nikahındaki bir restoranın sahibinin başarı öyküsünü ilgiyle okuyabilir?

Ayrıca,iki üç sayfalık ünlü roportajlarını okumaktan da nefret ediyorum.

Röportajı yapan ya doğru soruları soramayıp saçmalar,ya da doğru sorular sorulur ama ünlümüz o kadar kasmıştır ki kendisini,süsleyip püsleyeceğim diye abuk sabuk cümleler kurmuştur,sttttir lan deyip yarıda bırakırsın okumayı.

Sanırsın ki ülkedeki her ünlü,birer filozof,hepsinin felsefe masterı var,hepsi birer Bernard Shaw,hepsi birer Şems-i Tebrizi,hepsi birer Mevlana.Hepsi olmuş,hepsi nirvanaya ulaşmış,hepsi harikulade nadide yaratıklar.S

alın ülen göbeğinizdeki gazı,bu kadar şişilir mi,bünyenize yazık.Üstelik kimse yutmuyor martavallarınızı.

MİSAFİR MİSAFİRİ,EVSAHİBİ HİÇ BİRİNİ SEVMEZ

Birisinin evine gittiğimde,oraya hiç tanımadığım ya da tanımamış olmayı tercih edebileceğim üçüncü bir yakın arkadaşın ya da komşunun ya da akrabanın da gelmesinden nefret ediyorum.

Bir insanın iki yakın arkadaşı asla sonradan iki yakın arkadaş olamıyor ve her nedense hep şaşıyorum bununla nasıl arkadaşlık yapıyor,hem benim gibi biriyle hem de bu şebelekle nasıl anlaşabiliyor diye.

Migros’dan nefret ediyorum. Kendimi orada,ama sadece orada,sürekli aç ,sürekli kıtlıktan çıkmış ve sürekli hiçbir şeyi olmayan ve yaşaması için oradaki binlerce lüks ürünü almak zorunda olan biri gibi hissediyorum ve havalandırma deliklerinden,insanlara ,bu hissi verip, gereksiz onlarca şey satın aldıracak özel ve gizli bir ilaç püskürttüklerinden şüpheleniyorum.Evet,şüpheleniyorum.

Minibüste,önümdeki koltukta hiç kimse oturmadığı halde,arkadan para uzatıp şoföre vermemi söyleyen denyolardan nefret ediyorum.

Bu ne demek?

Önümde kimse oturmadığı için benim kalkıp şoföre o parayı bizzat teslim etmem gerekiyor demek.Yok yaaa?

Kaldır kıçını kendin ver ülen,özel muavinin mi var burada,terliksi hayvan!Hiç acımam,bitiririm!

Lafı da korum valla,üstüne bir de döverim hatta.

Duştan çıkıp güzel güzel temiz temiz giyindikten sonra,sıra saçlarımı kurutmaya geldiğinde,kafamdan buharlaşan nemin tekrar üzerime yapışıp,beni su içinde bırakmasından nefret ediyorum.

Saçlarımı kuruttuktan sonra,bir kez daha üzerimi değişmek zorundayım.Soyun giyin derken bu sefer de saçlarım tekrar bozuluyor,nefret ediyorum.

MANTIKLARINIZA TÜKÜREYİM SİZİN

Bütün yerli dizilerden nefret ediyorum.(Ezel hariç)

Ayrıca Ezel’deki açıklanamayan saçmalıkların çoğundan da nefret ediyor,forumlarda Ezel ve Dayı hakkındaki abuk sabuk tahminleri okumaktan ve mantıklarınıza tüküreyim sizin diye yorum yapmak zorunda kalışımdan da nefret ediyorum.

Bütün yabancı dizileri izlerken,bir yandan İngilizcemi geliştirmek adına kulak kesilip,bir yandan alt yazıyı takip edip,duyduğum İngilizce cümle ile Türkçesini kafamda denkleştirmeye çalışırken bu arada konuyu kaçırmaktan da nefret ediyorum.

Aradığım kişiye ulaşamamaktan nefret ediyorum,ulaşılmamak istediğimde telefonumu hatsız ayarına almayı unuttuğumdan ulaşılabilir oluşuma nefret duyuyorum.

Banka mesajlarından nefret ediyorum. Hayatta hiç kimseniz olmasa bile,günde size iki üç mesaj atan,sürekli arayıp bir şeyler kakalamaya çalışan bir bankanız var ne güzel.Hiç bir sevgili onlar kadar vefakar olamaz.

Ayrıca bankaların,zırt günü pırt günü dolayısıyla sürekli kutlama mesajı atarken,kandillerde ve dini bayramlarda hiç oralı olmayışlarına,dini duruş sergilemekten kaçınmalarına da ayrı ve ayrıntılı bir nefret duyuyorum.

Herkesin Cumhuriyetçi,herkesin Atatürkçü,herkesin vatansever maskesiyle gezmesinden,gerçekte ise bireysel menfaatlerinden başka hiçbir şeyi önemsememelerinden nefret ediyorum.

Yaşlı heriflerin gencecik kızlara iştah kabartmalarından nefret ediyorum.

Kuaförlerin becerilerine evde sahip olamayışımdan nefret ediyorum.

Becerisi olduğunu zannettiğim kuaförlerin de beceriksiz çıkmalarından nefret ediyorum.

Oooooyy oyy!! Daha bunlar ne ki?(Bir Erzurum fıkrası geldi aklıma ama yazamayacağım bazı kelimeler var maalesef)

Tıpkı kıl olduklarım gibi,bitmez…devamı gelecek,izlemede kalın,kalmayanlarınızdan nefret ediyorum.

Adım kıl,göbekadım nefret.

Yıllarca hep böyle bildiniz siz.

Kıl Nefret'ten inciler dinlediniz.

10 yorum:

 1. ben de dereotundan nefret ediyorum.

  minibüsteki o olaya ben de gıcık oluyorum ama aynısını ben de yapıyorum hıncımı almak için. hele de bayan varsa oohh süper hoşuma gidiyo, kalksın da versin hep biz mi vercez, zaten tafikte de yol vermiyo bu kadınlar. neyse.

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Tüliş,
  Yaşım 30.Nefret ettiğim o kadar çok şey var ki.Bu nefretlerin beni ciddi anlamda sinir hastası yapmaya başladığını anlayınca gözümü kulağımı kapattım etrafa.Kamusal alanlarda cakkıdı cukkudu çatırtttt çuturrrtt çıııttttt sesleri çıkararak sakız çiğneyen insanlarımız hariç kolay kolay sinirimi bozamıyor kimse.Sırf bu sakız çatırtısı yüzünden işimden ayrılmıştım zamanın birinde...Gözümü kulağımı kapatsamda,hala ucundan azıcık kıl olduğum şeylerden biri,otobüste,dolmuşta,bacağının biri Asya'da,öbürü Avrupa'da oturan moloztaşlar!Efendi efendi oturmak çok mu zor,sıkıntı veren nedir,oturan nasıl oturuyo bacakları kapalı anlamış değilim.Diğeride çat çut çat çut tesbih çeken taşkafalar!Gıcık oluyorum!
  Kabin meselesinde de çok çokçok hak verdim size.Hak vermemek elde değil.Ama ben kabin dışında deniyoruuuuummm kıyafetleriiiii heheeeeyyt :))) üste badi alta tayt,kim bakarsa baksın beklemekle geçmez hayat :)Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Dereotu...
  Dereotu sevilmez mi?Misss gibi rakı kokar hem de,yanına biraz kavun biraz beyaz peynir koyar,ramazanda bile alkol almadan kafa yaparsın..
  Minibüs olayına gelince,geçende arkadan para uzatan birini dövdüydüm,bir demet dereotunu kafasına kafasına indirdim..kesin sendin o,kesin.=))
  Takipte kal...

  YanıtlaSil
 4. Evrimciğim,yazdığın şeylerin tümünden nefret ediyorum...Sakız özellikle telefonda konuştuğum kişinin ağzındaysa,telefonu kapatıyorum,isterse cumhurbaşkanı olsun.Bu arada cumhurbaşkanını sakızlı düşündüm de heheheh...komik harbiden.
  Bayan diye seslenilmesine de tilt oluyorum,hatta kafa göz dalasım geliyor,bayan ne yaaa bayan ne?
  Tuvaletlerde olur o ,bay bayan diye...
  Bacakları açma meselesine gelince,o şerefsizler özellikle yapıyor bayanlara sürtünmek için,valla bak...

  YanıtlaSil
 5. Not=Bayanlara sürtünmek için,cümlesindeki bayan kelimesini espri olsun diye yazdıydım ama hani anlamayanlar varsa diye nedense açıklama gereği hissettim...

  YanıtlaSil
 6. Ayarladım kendimi sabah kahvemi alıp işe başlamadan önce bir yazını okuyacağım diye.

  Ama ne yaptın sen arkadaşım okumuşum ardı ardına 3 yazı elim işe gitmiyor bu ne akıcılık. Ayıptır günahtır işimden edeceksin beni. Bak şimdi zor tutuyorum 4.yazıya geçiş yapmamak için.

  Kalemine sağlık, ha-aa yazıya gelince nefret ettiğin şeylerin hepsi ama hepsi bende de var hatta birçok "bayanda" vardır:)

  YanıtlaSil
 7. hatice(hatiş)28 Ekim 2010 15:27

  tülin.yazılarına bayıldım.. sanki tıpa tıp beni anlatmışın.. yada benim düşünceme tercüman olmuşun..
  sana ba yı lı yo rummm..

  YanıtlaSil
 8. Hatiş insanı =)) Tülin ne ülen? Tül-in Tül-out gibi bişey mi? Yaşlandın sen yaşlandın,ş yerine n tıklamalar falan...
  Ben de sana bayılıyorum neşeli hayatım,ayaklı kahkaham benim.....

  YanıtlaSil
 9. Tüliş, seni nefret edecek bu kadar çok şeyi bulduğun ve bana da unutmaya çalıştığım nefretlerimi hatırlatmış olduğun için banlıyorum.

  BAN...:)

  İmza: Yorumdan nefret eden yorumcu

  YanıtlaSil
 10. Yorumlarını ADSIZ olarak bırakan her tür okuyucudan nefret ediyorum ülen :))

  YanıtlaSil